Ocenenia a úspechy členov APFSR

2013

Fotograf Filip Kulisev získal prvé miesto v jednej z najdôležitejších súťaží profesionálnych fotografov na svete.

Brusel/Bratislava 2. január

Golden Camera 2012Slovenský fotograf a cestovateľ Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP dosiahol ďalší výnimočný medzinárodný úspech. Stal sa držiteľom ocenenia FEP European Landscape Golden Camera 2012. V súťaži o najlepšieho Európskeho profesionálneho fotografa 2012 získal cenu ako jediný zástupca Slovenska. „Som veľmi rád, že som sa dokázal posunúť ďalej a získať zlato po minuloročnom striebre“, povedal Filip Kulisev.
Dve tisícky diel od profesionálnych fotografov z 29 krajín celého sveta súťažili v šiestich kategóriách a v dvoch samostatných sekciách, venovaných študentskej a medzinárodnej fotografii. Súťaž každoročne organizuje Federácia európskych profesionálnych fotografov (FEP). Filip Kulisev uspel v kategórii príroda. „Veľmi rád fotografujem netradičné a menej známe miesta na našej úžasnej planéte. Tentoraz mi úspech priniesli zábery údolia islandskej rieky Hvíta, polárnej žiary v Nórsku a unikátneho horúceho prameňa v tvare oka Grand Prismatic“, dodal Kulisev. „Filip Kulisev je pre mňa jeden z najvýznamnejších fotografov prírody na svete. Svojou prácou, ktorú prezentoval na Golden Camera na mňa veľmi zapôsobil“, povedal člen poroty – nemecký fotograf Andy J. J. Hens.

Filip Kulisev je držiteľom certifikátu a najvyššieho titulu Master QEP (Qualified European Professional Photographer) ako druhý na svete v kategórii príroda. V januári 2012 sa stal prvým profesionálnym fotografom z krajín strednej a východnej Európy, ktorý získal v Londýne, v kategórii prírodné scenérie, najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellow od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (FBIPP). Je len tretím a najmladším držiteľom tohto titulu na svete. Zároveň je autorom štyroch publikácií o najkrajších miestach na našej planéte.

2012

VLADIMÍR ŠKUTA ZAZNAMENAL ĎALŠÍ MEDZINÁRODNÝ ÚSPECH PRE SLOVENSKÚ FOTOGRAFIU

Bratislava 22. júna 2012

SKUTA - 12 pcs 3x4Fotograf Vladimír Škuta získal tento týždeň v Bruseli ako jediný Slovák medzinárodný certifikát a titul QEP(Qualified European Professional Photographer). Druhé najvyššie profesionálne ocenenie v Európe vydáva Federácia európskych profesionálnych fotografov (FEP) na základe odporúčania národnej asociácie. V tomto roku sa o QEP uchádzalo 72 fotografov a napokon uspela len tretina z nich. V prípade Vladimíra Škutu ocenila porota jeho ateliérovú tvorbu a osobný prínos najmä v oblasti reklamnej a produktovej fotografie. „Ocenenie QEP pre mňa znamená najväčší úspech v doterajšej profesionálnej kariére.“

Vladimír Škuta, ktorý je členom Asociácie profesionálnych fotografov SR (APFSR), sa tak zaradil k ôsmim doterajším držiteľom titulu QEP na Slovensku. „Ako člen APSFR som sa zaviazal šíriť dobré meno slovenskej fotografie vo svete. Preto som rád, že sa mi to v silnej konkurencii z celej Európy podarilo. Zásluhu na tom majú aj kolegovia fotografi Martin Vrabko, Filip Kulisev a Ivan Čaniga, ktorí mi radili pri príprave portfólia“, dodal úspešný fotograf.

Vladimír Škuta sa špecializuje na ateliérovú tvorbu, najmä reklamnú a produktovú fotografiu a fotografovanie jedla a nápojov. Vo voľnom čase fotografuje ľudí v ich prirodzenom prostredí. Za výsledky voľnej tvorby získal viac ako tridsať ocenení. Absolvoval šesť autorských a osem spoločných výstav.

V súťaži o Najkrajší kalendár Slovenska 2012 fotograf Filip Kulisev s tromi prvenstvami.

Bratislava 2. apríla 2012

Amazing Planet kalendare 2012Už po šiesty raz za sebou zabodovali v súťaži o Najkrajší kalendár Slovenska diela fotografa Filipa Kuliseva Amazing Planet. V konkurencii 48 kalendárov získal dve prvenstvá za rok 2012 za stolové kalendáre, z toho jedno spolu s Allianz SP. Zvíťazil aj v kategórii autorské kalendáre a tretie miesto získal za firemný kalendár pre Allianz SP s témou Metropoly. „Tento úspech neberiem ako samozrejmosť a mimoriadne ma potešil. Najmä preto, že sa mi podarilo uspieť aj s témou miest, hoci sa dlhodobo venujem foteniu prírodných motívov“, povedal Filip Kulisev. Súťaž o najkrajší kalendár Slovenska má už 20. ročník a vyhlasuje ju Klub fotopublistov Slovenského syndikátu novinárov. Nominované kalendáre hodnotí porota zložená z výtvarníkov, grafikov, fotografov, polygrafov, novinárov a iných odborníkov. Slávnostné vyhlásenie víťazov súťaže a otvorenie výstavy Najkrajšie kalendáre Slovenska na rok 2012 sa v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici uskutoční 11. apríla 2012.

 

Fotograf Filip Kulisev získal ako prvý Slovák najvyššie britské ocenenie a titul FBIPP

Bratislava, Londýn 16.januára

FBIPP1Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP sa stal prvým profesionálnym fotografom z krajín strednej a východnej Európy, ktorý získal v Londýne najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellowship (FBIPP) od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (BIPP). Porota zložená z držiteľov tohto ocenenia vyzdvihla jeho diela, zachytávajúce prírodné scenérie. V tejto kategórii sa tak stal len tretím držiteľom tohto ocenenia na svete. „Som milo prekvapený týmto ocenením. Zároveň je to pre mňa motiváciou do budúcnosti, aby som dokázal svoje fotografické umenie ďalej zlepšovať“, povedal Filip Kulisev. Podľa tlačovej tajomníčky BIPP Amandy Freedovej BIPP má tri stupne ocenení kvality práce fotografa. „Najvyššie ocenenie a titul Fellowship znamená, že jeho držiteľ dosiahol mimoriadne schopnosti a vysokú kreativitu. Filip Kulisev je doteraz najmladším držiteľom tohto ocenenia na svete“, dodala Freedová.

BIPP je medzinárodne uznávaná profesijná organizácia s viac ako storočnou históriou. Má viac ako 3200 členov na celom svete, ktorí zastupujú všetky oblasti fotografického umenia. Cieľom BIPP je vzdelávať, podporovať a hodnotiť profesionálnych fotografov.

 

 

2011

Bratislava 23. novembra (TASR)

aDielo Grand Prismatic fotografa Filipa Kuliseva vydražili na utorkovej (22.11.) charitatívnej aukcii Hodina fotografie deťom v Bratislave za 2300 eur. Išlo o najdrahšie vydraženú fotografiu zo 46, ktoré do aukcie umeleckých fotografií venovali 33 renomovaní slovenskí i zahraniční autori. TASR o tom dnes informovala Nadácia pre deti Slovenska s tým, že celkový výťažok večera dosiahol pre Hodinu deťom 22.010 eur.

Dražitelia prejavili záujem aj o fotografie Milana Rastislava Štefánika, ktoré Hodine deťom venovalo Slovenské národné múzeum. Štefánikov Equador vydražili za 1800 eur, Bratislava od Karola Kállaya sa vyšplhala na 1600 eur.

Benefičná aukcia Hodina fotografie deťom je súčasťou zbierky Hodina deťom. Nadácia pre deti Slovenska ju v spolupráci s aukčnou spoločnosťou organizuje od roku 2002.

O fotografii: Grand Prismatic Spring je najväčším horúcim prameňom Yellowstonského národného parku s rozmermi 91 a 75 metrov a teplotou vyvierajúcej vody 71 stupňov. Fotosyntetizujúce riasy, žijúce v o niečo chladnejšej vode na jeho okraji, menia prameň na úchvatnú prírodnú scenériu, ktorá najlepšie vynikne z výšky niekoľko stoviek metrov.
Trojradova panorama z 12 fotografii je vysledkom 10 mesacnej pripravy a je fotena z helikopteri bez dveri.

Fotograf Filip Kulisev získal druhé miesto v súťaži o Európskeho profesionálneho fotografa roka v kategórii príroda.

Brusel/Bratislava 23.októbra

small Silver Camera 2011aSlovenský fotograf a cestovateľ Filip Kulisev, Master QEP, dosiahol ďalší výnimočný medzinárodný úspech. Stal sa držiteľom ocenenia FEP European Landscape Silver Camera 2011. V súťaži o najlepšieho Európskeho profesionálneho fotografa získal v tomto roku cenu ako jediný zástupca Slovenska. „Veľmi si vážim to, že moje fotografie zaujali porotu aj v silnej konkurencii“, povedal Filip Kulisev.

Dve tisícky diel od profesionálnych fotografov z 28 krajín celého sveta súťažili v šiestich kategóriách a v dvoch samostatných sekciách, venovaných študentskej a medzinárodnej fotografii. Súťaž každoročne organizuje Federácia európskych profesionálnych fotografov (FEP). Filip Kulisev uspel v kategórii príroda. „Veľmi rád fotografujem netradičné a menej známe miesta na našej úžasnej planéte. Tentoraz mi úspech priniesli zábery polárnej žiary v Nórsku a unikátnej púšte s bielym pieskom White Sands v Novom Mexiku v Spojených štátoch amerických“, dodal Kulisev. Cenu mu odovzdajú na slávnostnom ceremoniáli 26.novembra 2011 v Bruseli.

Filip Kulisev absolvoval viac ako 150 individuálnych výstav na Slovensku a v zahraničí. Je držiteľom certifikátu a najvyššieho titulu Master QEP (Qualified European Professional Photographer). Fotograf a cestovateľ je autorom viacerých kníh. Posledná z nich, Úžasná planéta, sa stala druhou najkrajšou fotografickou knihou Európy za rok 2010 v kategórii príroda.

 

2010

Fotografi Kulisev a Vrabko získali najvyššie európske ocenenie.

Brusel, 28.novembra 2010

Filip Kulisev MASTER na 700 pixSlovenskí fotografi, Filip Kulisev a Martin Vrabko získali najvyššie európske ocenenie pre profesionálnych fotografov „Master QEP“. Spolu s Petrom Bagim sú jedinými nositeľmi tohto titulu a ocenenia na Slovensku, o ktoré sa môžu uchádzať fotografi s certifikátom QEP- kvalifikovaný európsky profesionálny fotograf.

Filip Kulisev sa prezentoval kolekciou 20 fotografií prírodných scenérií z Namíbie, USA, Čile, Bolívie, Nového Zélandu, Madagaskaru a Egypta. „Komisia, zložená s profesionálnych fotografov zo siedmych krajín, dospela k názoru, Filip Kulisev dosiahol výnimočne vysoký štandard vo svojej tvorbe a vynikajúcu technickú a umeleckú úroveň svojich fotografií“, povedal predseda hodnotiacej komisie Jim Lowe. Okrem toho pri rozhodovaní vzala do úvahy aj viac ako 140 individuálnych výstav, množstvo medzinárodných ocenení, tri úspešné monografie a aktivity zamerané na ochranu životného prostredia. „Je to pre mňa vrchol doterajšej kariéry a mimoriadne ocenenie. Najmä ak vezmem do úvahy, že za prírodné scenérie udelila porota len po druhý raz titul Master QEP“, zdôraznil Filip Kulisev.

MQEP Vrabko na 700 pix1Úspešný deň pre Slovensko v Bruseli podčiarkol aj titul Master QEP pre Martina Vrabka. Na kolekcií 20 čiernobielych portrétov ocenila odborná porota technickú kvalitu, štýl, originalitu i osobitný prínos. “Som šťastný, pretože je to jeden z mojich doteraz najviac cenených úspechov v kariére. Pravdepodobne som uspel vďaka svojej unikátnosti, s akou pristupujem k portrétovaniu ľudí”, dodal Martin Vrabko.

Filip Kulisev a Martin Vrabko sú zároveň členmi Asociácia profesionálnych fotografov SR (APFSR). APFSR je riadnym členom Európskej federácie profesionálnych fotografov – FEP, s ktorou úzko spolupracuje pri prezentácií slovenskej fotografie na európskej úrovni a pri otváraní možnosti získať prestížny európsky certifikát QEP. APFSR je profesijným združením osobností, pre ktoré je fotografické umenie poslaním a ktoré šíria dobré meno slovenskej fotografie doma a vo svete.

Master FKna 700a Master MV na 700a

 

Baobab bol pre fotografa Filipa Kuliseva zlatým stromom.

Bratislava 25.októbra 2010

Baobab Alee-Madagascar by Filip KulisevSlovenský fotograf Filip Kulisev dosiahol v zahraničí ďalšie úspechy. V najväčšej fotografickej súťaži na svete Trierenberg Super Circuit v Rakúsku získal hlavnú cenu v kategórií Stromy za alej baobabov na ostrove Madagascar. „Je pre mňa cťou, že sa mi podarilo uspieť na tejto prestížnej súťaži, na ktorej sa každý rok zúčastňujú amatérski i profesionálni fotografi prakticky z celého sveta s desiatkami tisíc svojich diel. Madagascar som navštívil po prvý raz v tomto roku a nevšedné stromy baobaby so svojim mohutným kmeňom patria k mnohým prírodným unikátom tohto ostrova“, povedal Filip Kulisev. Okrem baobabov organizátorov zaujalo aj jeho Coeur de Voh, Srdce Vohu, nevšedný prírodný úkaz z Novej Kaledónie, ktorý vyfotografoval z výšky viac ako sto metrov. Tento záber sa stal súčasťou exkluzívnej publikácie víťazov súťaže Trierenberg Super Circuit.

Fotografie prírodných krás z celého sveta Filipa Kuliseva zaujali aj organizátorov ďalšej prestížnej medzinárodnej súťaže o Európskeho fotografa roka, FEP European Professional Photographer of the Year 2010. Ako jediný Slovák sa stal finalistom jednej zo siedmich kategórií súťaže, ktorú organizuje Európska federácia profesionálnych fotografov (FEP) na podporu európskeho fotografického umenia. V súboji o najkrajšiu prírodnú scenériu napokon spomedzi desiatich finalistov nedosiahol na celkové prvenstvo, no napriek tomu je spokojný. „V konkurencií 700 fotografov z 25 krajín je pre mňa veľkým ocenením aj nominácia do finálovej desiatky. Verím, že plánované cesty na ďalšie netradičné miesta v Brazílií, karibských ostrovoch, na Havaji alebo na západe USA v najbližších mesiacoch budú úspešné a pomôžu mi obhájiť tieto pozície aj o rok“, dodal Kulisev. Fotografie, s ktorými uspel v oboch súťažiach, budú aj súčasťou jeho novej exkluzívnej publikácie, Amazing Planet, Úžasná planéta. V knihe, ktorá vyjde v novembri tohto roka súčasne v 15 jazykových mutáciách, bude na 624 stranách viac ako 500 fotografií rôznych formátov a mapy, ktoré presne lokalizujú polohu konkrétneho prírodného divu.

Vynikajúci medzinárodný úspech slovenských fotografov.
Peter Bagi Master QEP, Aňa Struhárová QEP.

Brusel/Bratislava, 7.decembra 2010

MasterPBaSlovenská fotografia si počas víkendu pripísala ďalší medzinárodný úspech. Európska federácia profesionálnych fotografov (FEP) v Bruseli rozhodovala o prestížnych oceneniach a tituloch QEP (Qualified European Professional Photographer). Najvyššie ocenenie Master QEP získal ako 17. európsky fotograf člen Asociácie profesionálnych fotografov SR (APFSR) Peter Bagi za tvorbu v oblasti výtvarnej fotografie. „Peter Bagi je prvým Slovákom, ktorý získal najvyššie európske ocenenie. Je to skvelý úspech a vizitka pre slovenskú fotografickú školu“, povedal prezident APFSR Martin Vrabko.

Úspešný slovenský víkend zvýraznil aj ďalší úspešný uchádzač. Titul QEP v kategórií výtvarná fotografia získala aj Aňa Struhárová, ktorá patrí k najmladšej generácií slovenských fotografov. „Som šťastná, že som získala toto ocenenie. Výtvarná fotografia je pre mňa srdcová záležitosť a titul QEP radím k najväčším úspechom, ktoré dosiahla v doterajšej kariére“, prezradila prvé dojmy ocenená fotografka. Aňa Struhárová sa tak zaradila k ďalším slovenským držiteľom prestížneho európskeho titulu a certifikátu QEP.

Okrem spomínaného Petra Bagiho sú jeho držiteľmi Ivan Čaniga za výtvarnú fotografiu a portrét, Martin Vrabko za reklamnú fotografiu a portrét, Ladislav Struhár za kategóriu príroda a za výtvarnú fotografiu, Filip Kulisev uspel v kategórií príroda a Ján Miškovič získal QEP za športovú fotografiu. „Jedným z cieľov APFSR je prezentovať najlepších slovenských fotografov aj v zahraničí a podporiť ich snahu získať sa o európsky certifikát QEP. Počas dva a pol roku existencie majú naši členovia 90 percentnú úspešnosť pri uchádzaní sa o toto prestížne ocenenie, čo je absolútny unikát“, dodal viceprezident APFSR Filip Kulisev.

FEP združuje 20 národných asociácií profesionálnych fotografov. Aj vďaka úspešnému pôsobeniu v rámci nej kredit slovenskej fotografie v rámci Európy stúpa, čo oceňuje aj prezident FEP Neil Warner. „Slovenskí fotografi svojim talentom dokazujú, že patria k špičke starého kontinentu“, vyhlásil Warner počas odovzdávanie certifikátov QEP.

2008

Európsky úspech Slovenských fotografov.

Londýn 19.5. 2008

Untitled-3Traja poprední slovenskí fotografi a členovia Asociácie profesionálnych fotografov SR, Ivan Čaniga, Filip Kulisev a Martin Vrabko, získlai 19.5. 2008 v Londýne európsky certifikát a titul QEP (Qualified European Professional Photographer). Ocenenie im udelila Federácia európskych profesionálnych fotografov (FEP), ktorá združuje 22 krajín vrátane 17 členov európskej únie. Držiteľom ocenenia, ktoré vychádza z tradičného britského systému certifikácie profesionálnych fotografov je 232 fotografov z 20 európskych krajín, Austrálie a Nového Zélandu.

 

MV male

Martin Vrabko, QEP – V kategóriách portrét a reklama uspel Martin Vrabko. „Nebolo to jednoduché, pretože medzinárodná porota hodnotila v každej kategórií 12 fotografií. Hodnotenie je vždy anonymné a musí spĺňať prísne profesionálne kritériá“, dodal Martin Vrabko.

 

 

 

QEP FKFilip Kulisev, QEP – Ocenenie v kategórií príroda získal Filip Kulisev, ktorý v tomto úspechu vidí príklad pre ďalších slovenských fotografov. „Za pozitívne považujem, že to je nielen náš osobný úspech, ale aj otvorenie dverí pre ďalších slovenských fotografov, aby sa dostali viac do povedomia minimálne na európskej úrovni.

 

 

 

QEP CANIGA VytvarnaIvan Čaniga, QEP – „Certifikát QEP sa udeľuje v rôznych kategóriách ako je svadba, reportáž, architektúra, reklama a ďalšie. Som rád, že som uspel nielen s portrétom, ale aj s výtvarnou fotografiou,“, povedal Ivan Čaniga.

 

 

 

 

QEP CANIGA Portret

 

 

 

 

 

 

 

Výstava členov APFSR – Washington D.C.

Untitled-1

 

 

 

 

 

 

 

 

V kategórii AUTORSKÉ kalendáre získal ocenenie Filip Kulisev – Amazing Planet.

Kalendar titulka FKa

V kategórii AUTORSKÉ kalendáre udelila porota mimoriadne ocenenie Ivanovi Čanigovi – Dimension of shapes, za profesionálne zvládnuté fotografie a za grafické a polygrafické spracovanie kalendára.

kalendar Titula

V kategórii VOĽNE PREDAJNÉ kalendáre uspel Filip Kulisev – Amazing Planet.

Titulka stolovy Ma