logo

Filip Kulisev, MQEP, FBIPP

 

Fotograf a cestovateľ Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP patrí medzi významné osobnosti slovenských fotografov. V roku 2001 založil spoločnosť Amazing Planet, ktorá sa špecializuje na vytváranie exkluzívnych interiérových obrazov, kalendárov, kníh a DVD nosičov. Filip absolvoval viac ako 200 individuálnych výstav na Slovensku a v zahraničí. Vystavoval napríklad vo Viedni, Budapešti, Prahe, Bruseli, Sydney, Atlante, Washingtone, Clevelande, Las Vegas, Vancouveri, Monaku, Ríme, Moskve, na Malte a má aj stálu expozíciu pod otvoreným nebom na karibskom ostrove Salt Cay a v Sarasote na Floride.

Filipove diela sú súčasťou zbierok významných osobností ako je pápež František, princ Charles, monacké knieža Albert II, ruský prezident Vladimír Putin, slovenský prezident Andrej Kiska, bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič, bývalá šéfka americkej diplomacie a prvá dáma Hillary Clintonová. Vlastnia ich aj držitelia Oscarov, skladateľ Hans Zimmer, režisér Luc Jacquet alebo herec Will Smith.

Medzinárodné uznanie si získal schopnosťou zachytiť veľkolepé prírodné scenérie všetkých kontinentov, precízne technicky spracované, citlivo komponované s dokonalou hrou svetla a tieňa. Vycibrený zmysel pre detail mu priniesol množstvo ocenení. Koncom novembra 2010 prišiel vrchol tvorby Filipa Kuliseva. Získal najvyššie európske ocenenie pre profesionálnych fotografov „Master QEP” (Qualified European Professional Photographer). Komisia FEPu, zložená z profesionálnych fotografov zo siedmych krajín, dospela k názoru, že Filip Kulisev dosiahol výnimočne vysoký štandard vo svojej tvorbe a vynikajúcu technickú a umeleckú úroveň svojich fotografií. Za prírodné scenérie udelila komisia FEPu titul Master QEP len po druhý raz.

V januári 2012 sa stal prvým profesionálnym fotografom z krajín strednej a východnej Európy, ktorý získal v Londýne v kategórii prírodné scenérie najvyššie ocenenie, certifikát a titul Fellowship (FBIPP) od Britského inštitútu profesionálnych fotografov (BIPP). Najvyššie ocenenie a titul Fellowship znamená, že jeho držiteľ dosiahol mimoriadne schopnosti a vysokú kreativitu. Filip Kulisev sa stal len tretím a najmladším držiteľom tohto ocenenia na svete.

Filip je autorom ôsmych exkluzívnych monografií. Prvá z nich vyšla v roku 2006. Druhá kniha Filipa Kuliseva „100 Divov“, ktorá vyšla v roku 2009, vzbudila veľkú pozornosť. Predstavil v nej sto najkrajších častí sveta, na ktorých ukázal, že napriek rastúcej ľudskej aktivite, je na Zemi stále dostatok panensky čistých miest, ktoré má zmysel chrániť pre budúce generácie. Predslov do knihy napísalo Jeho najjasnejšia Výsosť zvrchované monacké knieža Albert II., ktorý Filipovi adresoval aj nasledujúce slová: „Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, lebo včera sme boli priam trestuhodne nečinní. Som si istý, že významným spôsobom prispeje k prebudeniu ľudí dobrej vôle a upozorní ich na stav našej Zeme. Viem, že svetlo, ktoré vyžaruje, umožní rozsvietiť sa aj iným“.

„Na konci roku 2010 vyšla jeho tretia kniha „Amazing Planet“. Táto publikácia je rozšírenou verziou „100 Divov“ a predstavuje 111 najkrajších miest na Zemi. V zozname sú zastúpené všetky kontinenty a široká škála prírodných krás, od ľadovcov, cez horské jazerá, púšte, oceány, kaňony až po ťažko prístupné miesta v národných parkoch po celom svete. Unikátna monografia prináša na 624 stranách viac ako 500 fotografií rôznych formátov a mapy, ktoré presne lokalizujú polohu konkrétneho prírodného divu. Vyšla v 15 svetových jazykoch. Koncom roka 2012 vyšla kniha ZOOM o zážitkoch, príbehoch z ciest a zo zákulisia jeho práce. Po veľkom úspechu knihy Filipa Kuliseva Terre magique (Amazing Planet) vyšla začiatkom roku 2013 na francúzskom trhu upravená verzia „La grande livre des Terres fascinantes“. Po úspechu knihy ZOOM – Príbehy fotografií vyšla na jeseň 2014 kniha ZOOM 2. Na jeseň 2016 vychádza v poradí ôsma obrazová monografia “Element“ v exkluzívnej kazete so signovanou fotografiou na hliníkovej platni. Príhovor do knihy napísal slovenský prezident Andrej Kiska.

 

Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP je zakladateľ Asociácie profesionálnych fotografov SR (APFSR). V roku 2012 sa stal Európskym fotografom roka v kategórii príroda.

www.amazing-planet.com

https://www.facebook.com/amazing.planet.filip.kulisev

Webhttp://www.amazing-planet.com
E-mailinfo@amazing-planet.com
Facebookhttp://www.facebook.com/amazing.planet.filip.kulisev
Instagramhttp://www.instagram.com/amazingplanet.filipkulisev/
IČO37 606 468

Ocenenia:

FBIPP
Master Qualified European Photographer (MQEP), FEP – Federation of European Photographers
Qualified European Photographer (QEP), FEP – Federation of European Photographers

 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading