QEP MQEP Bratislava 2013

Mimoriadny európsky úspech štyroch slovenských fotografov

fotka sm Ivan Čaniga, Ján Štovka, Gabriel Lipták a Ján Hladík získali počas uplynulého víkendu v Bratislave ocenenia európskych rozmerov.

Slovenská fotografia sa počas prvého decembrového víkendu zapísala do európskeho fotografického diania veľkými písmenami. Štyria slovenskí autori získali ocenenia, ktoré sa sú známe a akceptované v celom fotografickom svete. Ivan Čaniga a Ján Štovka získali ocenenie a certifikát Master QEP, čo je najvyššie európske ocenenie určené pre profesionálnych fotografov. Ďalší dvaja Slováci – Gabriel Lipták a Ján Hladík sa od soboty môžu pýšiť titulom QEP – (Qualified European Photographer), teda druhého najvyššieho ocenenia v poradí. Oba tituly udeľuje Federácia európskych profesionálnych fotografov (FEP) na základe nominácií členských organizácií zo všetkých krajín Európy.

 

 

Ivan Čaniga prezentoval sériu dvadsiatich výtvarných fotografií, na ktorých pomocou skla a svetla vytvára nezvyčajné ilúzie reálneho sveta.  Ján Štovka zase zaujal sériou portrétov z divadelného prostredia, ktoré vznikli na motívy Shakespearovho citátu „celý svet je divadlo“. Gabriel Lipták sa vo svojej práci sústredil na krajinársku fotografiu a práve za tento žáner ho porota aj ocenila. Ján Hladík predstavil netradičnú kolekciu abstraktných fotografií vyhotovených priamo na dreve. Tituly Master QEP boli tento krát udelené iba trom z jedenástich kandidátov na toto ocenenie, a dve z nich ostávajú  na Slovensku.

Hodnotenie sa po prvý krát v pätnásťročnej histórii udeľovania týchto cien konalo inde ako v západnej Európe,  v Masmediálnom centre Paneurópskej vysokej školy Bratislave. „Nesmierne sa teším z veľkého úspechu slovenských fotografov, ktorí svojimi prácami ukázali, že patríme k špičke v európskej fotografii. Slovensko predstihlo všetky očakávania a tým sa v tomto kole udeľovania ocenení dostalo na špicu v úspešnosti spomedzi všetkých zúčastnených európskych krajín. O to viac ma teší, že to bolo na domácej pôde,“ povedal po skončení hodnotenia predseda Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej republiky (APFSR) Martin Vrabko.

APFSR je riadnym členom organizácie FEP, s ktorou úzko spolupracuje na rozširovaní povedomia o slovenskej fotografii na európskej úrovni Je profesijným združením osobností, pre ktoré je fotografické umenie poslaním a ktoré šíria dobré meno slovenskej fotografie doma aj vo svete.

Oficiálne výsledky kola kvalifikácue, Bratislava December 2013.